Co se vyrábí v USA: Nissan a americká výroba bez pozlátek

Co se vyrábí v USA: Nissan a americká výroba bez pozlátek

Víte, že spousta Nissanů, které potkáváte třeba i na evropských silnicích, neprošla výrobní linkou v Japonsku, ale zrodila se v americké hale? Pro mnohé šok, pro jiné jasný důvod proč auta od této značky vyhledávat – nebo naopak ne.

Americká výroba není jen o tom, že na kapotě auta najdete jiné štítky nebo výbavu. Ovlivňuje to dostupnost servisních dílů, ceny, a někdy bohužel taky pověst spolehlivosti. Továrny Nissanu v USA přitom nejsou žádné malé garáže, ale obrovské komplexity, kde sjíždějí tisíce aut týdně. Pro zákazníka je rozhodující třeba to, z jaké části světa jeho auto pochází – ať kvůli kvalitě, nebo třeba kvůli bezpečnostním normám.

Možná teď zvažujete koupi ojetého Nissanu nebo vás jen zajímá, kam až sahá globální výroba japonské značky. Ujasníme si, jaké modely v USA vznikají, proč tam auta už dávno nevznikají jen pro americký trh, a na co si dávat pozor. Zvlášť pokud, jako moje dcera Jarmila, sledujete auta s nadšením a chcete vědět, co vlastně parkujete v garáži.

Proč Nissan vyrábí auta v USA

Může to znít trochu paradoxně, ale Nissan nemá v USA továrny jen proto, aby byl blíž svým americkým zákazníkům. Důvodů je víc – a všechny mají hlavně ekonomické pozadí. Japonsko by mohlo zásobovat celý svět, ale obří trh v Americe by znamenal zbytečné náklady na dopravu, složité celní podmínky a taky spoustu papírování. Proč si komplikovat život?

Americký automobilový trh je jeden z největších na světě. Jen v roce 2023 se tam prodalo okolo 15 milionů aut – a Nissan chtěl mít svůj kus koláče. Výroba přímo v USA znamená nižší clo, rychlejší reakci na poptávku a lepší ceny, což je pro místní dealery klíčové. A díky tomu tam Nissan investoval už v 80. letech miliardy dolarů.

  • Kontejnery s auty z Japonska by zabraly týdny na cestě a stály nehorázné peníze.
  • Místní výroba umožňuje rychle upravit modely podle vkusu Američanů – třeba větší motory nebo větší kufr.
  • Zákony a emisní normy se v USA liší od evropských a japonských, takže auta pro americký trh je jednodušší vyrábět přímo na místě.
  • Americké továrny vytvářejí tisíce pracovních míst a zlepší pověst značky u domácích zákazníků.

Když to shrnu, Nissan vyrábí auta v USA hlavně proto, že to dává smysl v číslech, logistice i při ladění aut přímo na míru americkým řidičům. Z pohledu firmy rychlejší dodávky, jednoduché zásobování díly a méně překvapení v papírech. Pokud si koupíte Nissan, je dost možné, že vám v servisu řeknou, že vaše auto je "americká verze" – což vůbec nemusí být špatné.

Hlavní továrny a jejich produkce

Když se řekne Nissan v USA, většině lidí se vybaví dvě hlavní místa: Smyrna v Tennessee a Canton v Mississippi. Právě tady se rodí většina Nissanů určených pro americký (a někdy i evropský) trh. Tyhle továrny nejsou žádné maličkosti, patří mezi největší výrobní závody aut v celé Severní Americe. Smyrna dokonce drží titul za největší výrobní objem jedné automobilové továrny na kontinentu.

Továrna Smyrna byla otevřená už v roce 1983 a díky neustálým inovacím vydává ze sebe v průměru přes půl milionu vozů ročně. Canton, otevřený v roce 2003, se soustředí i na lehká užitková auta a pick-upy, které jsou v USA extrémně oblíbené.

Odtud sjíždí tyto klíčové modely Nissan pro USA:

  • Altima (sedan) – jedna z nejprodávanějších Nissanů v Americe
  • Rogue (SUV, někdy i pod označením X-Trail) – často u nás viděné SUV
  • Pathfinder – velké SUV, oblíbené hlavně mezi rodinami
  • LEAF – elektromobil, který tu dostal šanci prorazit
  • Frontier a Titan – pick-upy, typické pracovní mašiny pro americký trh

Abyste měli představu o výrobní síle těchto továren, koukněte na tabulku:

TovárnaRok spuštěníKapacita vozů za rok
Smyrna, Tennessee1983přes 600 000
Canton, Mississippi2003přes 450 000

Produkce prochází přísnou kontrolou kvality – Nissan se snaží, aby auta z Ameriky nezaostávala za těmi z Japonska. Zajímavé je, že některé americké modely už se nevejdou na tamní trh, a tak míří i do Kanady nebo dokonce zpátky do Evropy. To je důvod, proč na parkovišti někdy narazíte na amerického „japonce“ bez většího podezření.

Továrny ale nejsou jenom roboty a plechy, zaměstnávají tisíce lidí. Symrna dává práci asi 7 000 zaměstnancům, Canton kolem 5 000. A protože Nissan často mění výrobní linky podle poptávky, může se stát, že budoucí modely budou vznikat právě tady a dost možná dorazí i do naší nabídky ojetin.

Jaké modely Nissan vznikají v Americe

Není to žádné tajemství, že Nissan vyrábí v USA hlavně svoje nejprodávanější modely. Amerika už dávno není jen trhem pro pickupy – v nissanské továrně v Tennessee nebo Mississippi nevzniká jenom jedno auto, ale hned několik typů, které známe i z českých silnic.

Nejčastěji z amerických linek sjíždí:

  • Nissan Altima – Klasický sedan střední třídy. Výroba běží v továrně ve Smyrně (Tennessee). Láká na rozumnou spotřebu a docela slušný vnitřní prostor. Pro Evropu se ale Altima vozí spíš výjimečně.
  • Nissan Rogue – SUV, které Evropané znají pod jménem X-Trail. Většinu produkce pro americký trh zvládá továrna ve Smyrně. Za posledních deset let se stala tahounem Nissanu v USA.
  • Nissan Frontier – Pick-up, který zvládne pracovní nasazení, ale v Americe ho hodně lidí používá prostě jako rodinné auto. Kde se montuje? V hlavně v Cantonu (Mississippi).
  • Nissan Pathfinder – Velké rodinné SUV, jaké u nás zas tak často nevidíte, ale v Americe jede ve velkém. Taky ho dělají v Tennessee.
  • Nissan LEAF – Překvapivě i elektromobil sází Nissan v Americe, konkrétně opět v Tennessee. Zajímavé je, že tahle továrna patřila mezi první na světě, která byla schopná vyrábět elektroauta v masovém měřítku.

Pro lepší přehled, tahle tabulka ukazuje, co a kde Nissan v Americe montuje:

ModelTovárnaTyp auta
AltimaSmyrna, TNSedan
Rogue/X-TrailSmyrna, TNSUV
FrontierCanton, MSPick-up
PathfinderSmyrna, TNSUV
LEAFSmyrna, TNElektromobil

Všimněte si, že auta Nissan vyráběná v USA nejsou určená jen americkým zákazníkům. S příchodem globální výroby a poptávky po velkých SUV je často najdete i v nabídce evropských dovozců. Když budete vybírat auto, podívejte se na první písmeno VIN kódu – „1” a „5” často znamená americký původ.

Takže když vám někdo nabídne Nissan "made in USA", bude to s největší pravděpodobností jeden z těchto kousků z Mississsippi nebo Tennessee. Spolehlivost, výbava nebo i spotřeba se ale model od modelu může trochu lišit, právě podle toho, kde bylo auto vyrobeno.

Rozdíly mezi americkými a japonskými Nissany

Rozdíly mezi americkými a japonskými Nissany

Není Nissan jako Nissan. Když porovnáte auta z amerických továren s těmi pravými japonskými kousky, najdete pár klíčových odlišností. Netýká se to jen stylu značky na kapotě. Levnější nebo jiné zpracování, lehce upravené technické specifikace, výbava a hlavně normy – to jsou hlavní rozdíly mezi Nissan z USA a Japonska.

  • Výbava a doplňky: Americké modely mívají jinak pojaté interiéry, rozdílné varianty sedadel, často základní výbava obsahuje klimatizaci a automaty, což je za mořem standard.
  • Emise a technika: Kvůli americkým normám se hlavně v motorech často objeví Filtry pevných částic nebo jiná úprava softwaru řídící jednotky.
  • Bezpečnost: Bezpečnostní standardy jsou v USA i Japonsku přísné, ale liší se drobnosti – třeba airbagy bývají řešené jinak, někdy mají víc snímačů.
  • Konstrukce: Najdou se i rozdíly v podvozcích. V USA dbají na pohodlné tlumiče a měkčí charakteristiku, aby sedla tamním dálnicím.
  • Dostupnost dílů: Nějaký úchyt nebo elektrická součástka může být pro americkou verzi jiná než pro evropskou. Sehnat náhradní díly tím pádem někdy trvá déle, občas jsou dražší.

Když si vezmete dva oblíbené modely – Nissan Altima (produkce USA) a Nissan Qashqai (často z Japonska nebo Evropy), na první pohled nevypadají rozdílně, ale pod kapotou může být všechno jinak.

PorovnáníUSA modelJaponský model
PřevodovkaČasto automat CVTRuční i automatická
Měkkost podvozkuPohodlný, měkčíPevnější, sportovnější
Standardní výbavaKlimatizace, tempomatNěkdy základní
Zaměření motorůVětší objemy, nižší otáčkyMenší, úspornější

Suma sumárum? Jestli řešíte servis nebo náhradní díly, ověřte si původ auta. Číslo VIN vám napoví hned: auta z USA začínají písmenem 1, 4 nebo 5, japonské J. Kdo chce levnější provoz nebo díly, často sáhne po čistokrevném „japonci“. Pro pohodlí nebo větší motor ale může být Nissan z Ameriky zajímavější volba.

Výhody a nevýhody pro české řidiče

Když se dostanete ke koupi auta značky Nissan vyrobeného v USA, narazíte na pár jasných plusů a taky pár zádrhelů. Není to jen o tom, odkud auto je, ale i o tom, jak vám to v reálném životě zkomplikuje nebo usnadní život.

Mezi hlavní výhody patří větší výběr modelů a někdy i lepší cena. Některé americké verze mají specifickou výbavu nebo motory, které japonské nebo evropské varianty nenabízí. Pro milovníky pořádných pickupů typu Nissan Frontier je tu taky šance sehnat verzi, která se u nás oficiálně neprodávala. A občas člověk natrefí na lepší klimatizaci nebo vychytávky v interiéru, které byly vyvinuté přesně pro americký trh.

  • širší paleta aut v nabídce bazarů (zejména u dovozů)
  • některé americké varianty bývají lépe vybavené
  • cena bývá příznivější, hlavně protože zájem Čechů je spíš o evropské modely

Bohužel, každá sranda něco stojí. Importované Nissany z USA mají občas své mouchy, které u českého řidiče přidělají vrásky na čele. Nejčastější problém je s náhradními díly, hlavně u motorů a převodovek, které se tu běžně neprodávaly. Pokud potřebujete nové světlo nebo zrcátko, čekáte a platíte víc. Navíc servisáci, kteří si na netradiční americkou variantu troufnou, se hledají těžko a mohou nadsazovat cenu.

  • náhradní díly bývají dražší a někdy špatně dostupné
  • některé komponenty (například katalyzátory) splňují jen americké normy a nesplní tuzemské STK
  • pojišťovny a leasingovky si často účtují vyšší sazby na "americký" dovoz

Zajímavé je, že podle statistiky jednoho z největších českých autobazarů bylo v roce 2023 dovezeno přes 2400 vozů Nissan vyrobených v USA. Z toho asi 30 % čekalo na servis déle než klasická evropská varianta.

Roční počet dovezených Nissanů z USAPrůměrná doba čekání na díly
202320 dní
202216 dní

Je dobré si rozmyslet, co od auta vlastně čekáte. Pokud vám nevadí pár týdnů čekání na díly a chcete unikát s americkým šmrncem, směle do toho. Pokud ale potřebujete občas něco rychle opravit a nechce se vám riskovat potíže na STK, asi zůstanete u evropského modelu. Je to podobné, jako když si koupíte speciální kolo: něco navíc dostanete, ale oprava prostě trvá déle a stojí víc.

Na co si dát pozor při nákupu

Při koupi Nissanu z USA platí pár zásad, na které by byla škoda zapomenout. Na první pohled vypadá vůz téměř stejně, ale pod kapotou nebo v dokumentech se můžou skrývat překvapení. Nejde jen o původ vozu – americké modely mají zpravidla jinou výbavu, motory i bezpečnostní prvky, takže rozhodně stojí za to mrknout na detaily.

  • VIN kód: Jasná identifikace, odkud auto pochází. Pokud začíná číslem 1, 4 nebo 5, byla výroba v USA. U Nissanu je to ověřený trik, jak snadno zjistit původ auta.
  • Výbava a elektronika: V USA jsou některé fígle standardní – například klimatizace, jiný infotainment nebo palubní jazyk. U nás je občas problém tyto systémy úplně převést, což pocítíte třeba u navigace.
  • Homologace a STK: Americký Nissan nemusí vždy hned pasovat do českých pravidel. Hodně záleží na typech světel, emisích a bezpečnostních systémech. Na STK tak můžete narazit na byrokratické komplikace.
  • Dostupnost dílů: Řada součástek pro americký model není shodná s tím evropským. Servisy někdy řeší zdlouhavé čekání na díly nebo složitější opravy. To platí hlavně pro motory a převodovky.

Může se taky hodit vědět, že pojistka na tzv. ameriku bývá o dost dražší – pojišťovny často zvyšují rizikovost kvůli složitějším opravám.

CharakteristikaEvropský NissanAmerický Nissan
Záruka u násObvykle anoSložitější uplatnění
KonektivitaEvropské mapyUS mapy, jiné sítě
EmiseEU normyUS normy – častější komplikace
Servisní síťBez problémůOmezená kompatibilita dílů

Chcete-li koupit Nissan z USA, investujte pár minut do pořádné kontroly, ideálně přes zkušeného dovozce. Vyhnete se nemilým překvapením, jako jsou nesedící technické parametry nebo nákladné opravy. V případě nejistoty doporučuju poradit se přímo u autorizovaného servisu – ti už ví, v čem se americká auta liší.

Napsat komentář

© 2025. Všechna práva vyhrazena.