Málokteré město je tak záhadné a plné kontrastů jako Benátky. Každého lákají svými kanály, mosty a fasádami domů, které vypadají, jako by byly na hraně zřícení – ale chutně se v nich jí už stovky let. Benátky nejsou jen pohlednicová kulisa, kde se selfie stává uměním, ale hlavně rájem pro zvídavé jazýčky. Pokud jste čekali klasikou typu pizza nebo spaghetti, pravá benátská kuchyně vás překvapí úplně jiným směrem. Zapomeňte na nudné turistické pasti a ochutnejte pravý život v mase, rybách i zelenině. Na menu nuda opravdu nehrozí. Tohle není Itálie, jakou znáte z ostatních regionů. Vaří se tu jinak; v Benátkách je každý talíř malým dobrodružstvím.
Benátská kuchyně je úplně jiná liga, než co najdete třeba ve Florencii nebo v Římě. Může za to hlavně moře. Čerstvá ryba, slávky, krabi, sépie nebo sardinky – k tomu omáčky z bílé víny nebo kyselé cibule. To je základy, které vznikaly celá staletí a jsou ovlivněné obchodními vlivy ze Východu a Balkánu. Benátčané vždy byli mistři ve fúzi: v jejich receptech najdete pepř, rozinky, kapary nebo ocet. Tahle pestrost odráží obchodní cestu Benátek v dobách, kdy byly samostatnou republikou. Suroviny střídají, kombinují, nebojí se sladkého ani nakyslého v jednom soustu. A každý podnik si svůj tajný recept chrání jako největší poklad. Právě kvůli mořským plodům tu často potkáte na stolech i suroviny, které jinde v Itálii moc nevidíte – třeba sépiový inkoust nebo malé lagunové kraby. Zelenina často hraje hlavní roli, zejména artyčoky z ostrova Sant’Erasmo. Pokud jste si někdy lámali hlavu, proč polévka figuruje v hlavních chodech, vězte, že právě tu slaví Benátky svůj originální „zupa di pesce” nebo Robustní risi e bisi (rýže s hráškem), která je jarní klasikou. A nabízené dezerty nejsou vůbec sladké bonbónky, spíš jemné překvapení. Tiramisu tu sice najdete, ale ochutnejte třeba zalitou zalitou "baicoli" nebo slavné "fregolotta." Jestli máte rádi ostřejší chutě, vyzkoušejte "sarde in saor" – smažené sardinky naložené v octě s cibulí, rozinkami a piniovými oříšky. Legenda praví, že to byla praktická pochoutka pro rybáře, co dlouho trávili na moři. Opravdu, Benátky jsou svět, kde každé sousto má svůj příběh.
Pochopení benátské kuchyně začíná už tím, kam se posadíte a co vlastně objednáte. Benátky jsou plné turistických pastí – restaurací, kde dostanete přehnaně drahou pizzu z mikrovlnky a kávu, která by neurazila ani v automatu na nádraží. Skutečné kouzlo se ale skrývá v tzv. "osteria", "trattoria" a hlavně "bacaro". Bacaro je benátský unikát – malý bar s pultem plným různých "cicchetti." To jsou malé jednohubky, podobné španělským tapas, které kombinují ryby, mořské plody, prosciutto, vařená vejce, olivy, různé krémy a zeleninu. V bacaru se jí na stojáka, často s rozehránou partičkou domorodců a se sklenkou "ombra" – místního vínka.
Když hledáte opravdové chutě, nebojte se ztratit ve spleti uliček dál od náměstí svatého Marka. Jména podniků se dají najít třeba přes Google Maps, ale nejlépe funguje prostě sledovat, kde sedí sami Benátčané a kde je rušno. Nenechte se zlákat jídelními lístky s vlajkami nebo obrázky jídla, místní podniky sází na jednoduchý krejčířský papír s názvy pouze v italštině. Pozor i na "coperto" – poplatek za prostírání, který bývá většinou legální a pohybuje se kolem 2–4 €. Někde vám do účtu přihodí i "servizio" (za obsluhu), hlavně v centrech. Platí jednoduché pravidlo – čím blíže centru, tím je pravděpodobnější, že vypláznete víc za méně muziky. V menších čtvrtích jako Cannaregio nebo Dorsoduro najdete mnohem příznivější ceny a často osobnější přístup. A rozhodně se nebojte ptát na denní menu nebo na to, co by doporučil číšník – Benátčané si dávají záležet na tradicích a většinou vám rádi poradí.
Co tedy stojí za to ochutnat, když už se člověk celé dopoledne prodírá davy a míjí masky, gondoly a na každém kroku prodávají gelato? Nejvíc autentická je trojice jídel: "sarde in saor", "baccalà mantecato" a "risi e bisi." "Baccalà mantecato" je našlehaný krém ze sušené tresky, kterému dává jemnou chuť česnek, olivový olej a někdy i trocha mléka. Namaže se na křupavou "polentu" nebo chleba a je hotovo! Právě treska kdysi znamenala pro Benátky zásadní obchodní artikl se Skandinávií. "Fegato alla veneziana" je telecí játra na cibulce, často podávaná s polentou – překvapivě jemné a oblíbené i mezi mladší generací.
Sladkou stránku Benátek reprezentuje hlavně "zaeti" (máslové sušenky s kukuřičnou moukou a rozinkami) nebo minimalistické "frittelle" (smažené bochánky plněné rozinkami, likérem nebo i krémem). Když přijedete v únoru, frittelle jsou doslova všude – je to symbol doby karnevalové. Obrovský hit je i slavné "Tiramisù", které pochází právě z tohoto regionu. Pokud holdujete vínu, sáhněte po bílém "Soave" nebo "Proseccu" z nedalekého Trevisa. Dejte si "spritz" – legendární benátský aperitiv z Aperolu, prosecca a sodovky. Je to nejen pocta italské kultuře, ale i skvělý způsob, jak se rychle dostat do benátské nálady.
V Benátkách nejde jen o to, CO jíte, ale i KDY to jíte. Snídaně nejsou žádné hotelové bufety s vaječnou omeletou a párky. Lokálové si dávají obyčejně v baru "cornetto" – croissant plněný krémem nebo marmeládou a k tomu rychlé espresso. Turista ale klidně stopne hned ráno „tramezzino“ – sendvič s tence nakrájeným salátem a parmskou šunkou, ančovičkami či vejci. Oběd je okolo jedné — polévka nebo risotto, někdy malý pokrm z moře. Ještě nedávno bylo normální dát si „cicchetti“ a k tomu vínko i dopoledne nebo odpoledne — pravda, Benátčané takhle relaxují hlavně v pátek a sobotu.
Večeře bývá hlavní chod dne a čeká vás kolem osmé nebo deváté. Nikdo nikam nespěchá, sedí se, povídá, objednává se více menších porcí — "primi" (těstoviny nebo rizoto), "secondi" (maso, ryby), příloha a samozřejmě dezert. Restaurace obvykle zavírá kolem 23. hodiny. Tip: v mnohých místech stále funguje "menù fisso" – cenově výhodná nabídka hlavního jídla, přílohy a sklenky vína okolo 15–18 €. Mimochodem, pizza je spíš turistická záležitost, praví Benátčané dávají přednost domácí kuchyni nebo sezonním surovinám. Pokud opravdu toužíte po pizze, jděte do podniku, kde ji pečou v peci na dřevo ("forno a legna"). Autentičnost poznáte třeba podle místních, kteří si pizzu berou domů ve velkých krabicích.
Jestli chcete z Benátek odejít nejen s plným břichem, ale i s dobrým pocitem, zkusíte pár triků místních. Co třeba trh Rialto? Tam voní čerstvé citrusy, čerstvá treska, artyčoky a rajčata. Ideální místo na snídani do ruky. Z ostrova Murano si přivezte nejen sklo, ale i konzervu s "moeche" – drobní lagunoví krabi, kteří se smaží v těstíčku a jdou rovnou na talíř. Navštivte venkovské "agriturismo" – statky, kde vám naservírují to, co sklízí pár metrů za domem! Raritou je i možnost objednat si u místního kuchaře soukromý kurz vaření. Naučíte se třeba připravit "risi e bisi" nebo „sarde in saor" jako pravý Benátčan. Pokud vás láká někdo z přátel, kdo Benátky dobře zná, vezměte si ho jako průvodce po místních podnicích – nikdy netrefíte vedle.
Když vás začne honit mlsná, zkuste "gelato artigianale" – řemeslně vyráběnou zmrzlinu, kde poznáte rozdíl nejen podle chutí, ale i podle konzistence. V Benátkách jsou podniky, které si vyrábějí zmrzlinu sami a používají čerstvé mléko a sezónní ovoce. Pokud milujete víno, určitě vyrazte na "vino sfuso" – stáčené víno, které místní nalévají do lahví z vlastního sudu. Nezapomeňte si vyfotit i "cicchetti tour" – kolečko po několika bacarech, kde ochutnáte od všeho trochu a nasáváte tu pravou benátskou atmosféru. Benátky jsou ideální místo na gurmánské putování — nechte se vést čichem, chutí a zvědavostí, protože ty nejlepší zážitky vždycky čekají někde za rohem. A jestli se vás někdo zeptá co jíst v Benátkách, už nikdy neřeknete jen "těstoviny" nebo "mořské plody" – protože daleko víc je zážitek z objevování, vůní, chutí a společně strávených večerů, na které se nezapomíná.
© 2025. Všechna práva vyhrazena.