Co jíst před dlouhou cestou autem: tipy na ideální jídlo pro řidiče

Co jíst před dlouhou cestou autem: tipy na ideální jídlo pro řidiče

Jídlo před jízdou může rozhodnout, jestli dojedete do cíle svěží nebo strávíte půl cesty v boji se žáhou a únavou. Kdo v noci kočíroval unavené dítě jako já, ví, co dovede špatně zvolený oběd. A vůbec nejde jen o kofein nebo pověstné tuzemské řízky do alobalu, co patří do ruky každému českému řidiči. Vědci z německého institutu pro výživu už před lety upozornili, že špatné stravování za volantem zvyšuje riziko nehody až o 30 %. Co s tím? Výběr jídla před odjezdem má větší vliv, než bychom čekali. Pojďme si povědět, co opravdu pomáhá a na co raději zapomenout, pokud si nechcete zbytečně komplikovat cestu.

Jaké jídlo pomáhá udržet pozornost a energii za volantem

Většina lidí hází do batohu, co dům dá – buchty, koblihy, chipsy. Jenže tělo, co má dlouho řídit, potřebuje jinou pohonnou směs. První pravidlo? Vyhýbat se jednoduchým cukrům a tukům, které po chvilce přivodí únavu jako po nedělním obědě. Studie britského Royal Society of Chemistry ukazuje, že sacharidová bomba (rohlíky s marmeládou nebo sladké pečivo) sice začátku cesty dodá energii, ale už po dvou hodinách přichází útlum. Když k tomu přidáte těžká jídla s hodně tukem (smažený řízek, kachna), tělo energii místo mozku věnuje trávení – a vaše pozornost jde dolů.

Lepší je jídlo s vyváženým poměrem bílkovin, komplexních sacharidů a trochou dobrého tuku. Osvědčily se celozrnné sendviče s kuřecím masem, tofu nebo vejcem. Nezapomeňte přihodit zeleninu – okurka, mrkev nebo paprika vám přidají vlákninu i hydrataci. V posledních letech se také obliba posunula k tzv. energy bowls: misky s obilovinami, zeleninou a libovým masem. Fungují i jako snídaně, když vyrážíte brzy ráno. Pro inspiraci přikládám tabulku s příklady vhodných a nevhodných jídel:

Vhodné jídlo Nevhodné jídlo
Celozrnný sendvič s kuřecím a zeleninou Smažené řízky, hranolky
Ovesná kaše s ořechy a jablkem Kobliha, sladké bílé pečivo
Plátky zeleniny a hummus Chipsy, solené oříšky
Těstovinový salát s tuňákem Pizza se sýrem, mastné uzeniny

Když jedete s dětmi, zkuste pomazánku z tvarohu a bylinek, nízkotučný jogurt nebo banán – zabaví, zasytí a nenadělá nepořádek.

Co před cestou raději nejezte a proč

Některé jídlo slibuje rychlé uspokojení, ale u řízení nadělá pěknou neplechu. Velký problém jsou sladká jídla plná rychlých cukrů (dorty, tyčinky nebo sladké pečivo). Tělo si chvilku připadá jako na koni, ale pak přijde hypoglykemie, když hladina cukru v krvi rychle poklesne – následuje únava, nesoustředěnost, podráždění. Statistiky BESIP ukazují, že v létě je za volantem až o třetinu víc nehod způsobených přepracováním a únavou, což u jídla typu „rychlý rohlík s marmeládou“ jen posilujete.

Raději se také vyhněte uzeninám a smaženým jídlům. Nadměrný tuk ve stravě zpomaluje trávení, takže vás snadno skolí tíha na žaludku. Kysané zelí nebo fazole: to je zase sázka na plynatost – někdy dokonce pořádně bolestivou. A zkuste si představit stát v koloně na D1, když potřebujete akutně na WC. Sýry typu hermelín, camembert, slané brambůrky a instantní polévky zas podrývají hydrataci těla kvůli vysokému obsahu soli.

Velký vykřičník patří alkoholu – i „jen“ pivko ke smaženému řízku může podle zákona znamenat ztrátu řidičáku, ale hlavně ovlivňuje reflexy a zpomaluje reakce až na dvojnásobek oproti střízlivému. Opatrně i s energetickými nápoji: krátkodobě nabudí, ale pak často přichází pokles energie a někdy i třes, sucho v ústech nebo bolest břicha. Lepší je kvalitní káva v malém množství než tři plechovky energy drinku.

Praktické rady na jídlo před cestou a na cestu

Praktické rady na jídlo před cestou a na cestu

Mnoho let pozoruju na pumpách fascinovanou honbu řidičů za „něčím rychlým do ruky.“ Stačí ale malá příprava doma – a máte vystaráno. Prvním krokem je načasování jídla. Jez alespoň 1,5 – 2 hodiny před odjezdem. Tělo má čas jídlo strávit, ale ještě nehladovíte. Už před odjezdem si připravte občerstvení do auta: do krabiček nakrájejte mrkev, okurku, papriku, přidejte celozrnné sušenky nebo směs ořechů (pozor na sůl!).

  • Místo velké porce jezte menší dávky častěji – žaludek vás nebude tahat dolů.
  • Vodu mějte vždy po ruce, ideálně neslazenou a bez bublinek. Dospělý řidič by měl během jízdy vypít aspoň 1,5 litru tekutin na 6 hodin jízdy.
  • Když víte, že vedení auta snášíte špatně, vsaďte na zázvorový čaj nebo banán – potlačí nevolnost.
  • Po cestě si v klidu udělejte krátké zastávky na lehké jídlo – tělo při dlouhém sezení zpomaluje spalování, takže těžké jídlo vás unaví.
  • Noste v autě vlhčené ubrousky a igelitový pytlík na odpad – ušetří čas i nervy při drobných nehodách.

A když jedete s dětmi, jako já s Jarmilou, platí zvláštní pravidla: žádné bombóny nebo sladké tyčinky, jejichž obal najdete později přilepený ke stropu. Do auta se hodí rozdělené boxy se zeleninou, ovocem, menšími wrapy. Dětem vyhovuje i obyčejný suchý rohlík s plátkem šunky, který neunaví ani nenadýmá.

Co pít a čeho se raději vyvarovat při dlouhé jízdě autem

Všichni víme, že při řízení bychom měli pít, ale málokdo tuší, jaké tekutiny jsou ideální. Sladké limonády, které vám v automatu nabídnou na každém rohu, poskytnou rychlokurz cukrového rauše… a pak přijde náraz. Vědci z univerzity v Rostocku zjistili, že i mírná dehydratace snižuje pozornost u řidičů stejně jako 0,8 promile alkoholu v krvi! To je docela varování, ne?

Nejlepší volbou zůstává čistá voda nebo slabý ovocný čaj. Dobře funguje neslazené minerální voda, klidně s trochou citrónu pro chuť. Pokud milujete kávu, dopřejte si ji, ale jen jednu nebo dvě menší dávky – větší množství snižuje schopnost soustředění a může přivodit nervozitu. Káva nesmí nahradit vodu! Sklenička džusu neuškodí, hlavně pokud obsahuje hodně podílu ovoce a není doslazovaný. Alkohol a energetické nápoje vyškrtněte – účinek je krátkodobý, následky můžete pocítit dlouho.

  • Čistá voda: základ, bez cukru, bez kalorií.
  • Bylinkové čaje: mátový, heřmánkový nebo zázvorový čaj snižují nevolnost a udržují pozornost.
  • Slabý zelený čaj: má kofein, ale méně intenzivně než káva.
  • Přírodní ovocné šťávy: jen v menším množství, ale lepší než umělé limonády.
  • Vyhýbejte se alkoholu a energetickým nápojům i colovým nápojům.

Při dlouhé cestě pravidelně zastavujte, protáhněte nohy, dejte si lok vody a klidně i malou svačinu. Hned se vám bude řídit lépe. A jestli máte doma děti, rozdejte jim láhev s pitím ještě před jízdou a sledujte, jaké množství vypijí – málo tekutin totiž u nejmenších rychle způsobí malátnost a únavu.

Správná strava a pitný režim před cestou autem nejsou „zbytečné starosti navíc.“ Jsou klíčem k bezpečné, pohodlné a mnohem příjemnější jízdě. Otestujte moje rady při příští dlouhé cestě a uvidíte rozdíl – i cesta do Chorvatska se s plným žaludkem, ale správného jídla, jede snáz.

Napsat komentář

© 2025. Všechna práva vyhrazena.